Ujasněte si styl

133
0
Sdílet:

Zařizování čehokoli není právě jednoduché, a to obzvlášť ve chvíli, kdy tápete v tom, jaký styl je pro vás ten nejlepší. Jak se vyznat ve stylovém guláši, vám pomůže pár triků.

Možná si řeknete, co je na zařizování složitého. Koupíte skříň, k ní knihovnu, v dalším krámě pořídíte sedačku. Jenže když se v takto zařízeném interiéru posadíte, uvědomíte si, že vám naprosto nevyhovuje. Sedačka je zbytečně velká, skříň pro změnu malá a knihovna do toho všeho zapadá jak pěst na oko.

Před ukvapeným nákupem…

…si sedněte za zamyslete se nad jednotlivými místnostmi v bytě či domě. K čemu je budete používat, co od nich očekáváte. Nezapomeňte do své rozvahy zahrnout i počet uživatelů bydlení, stejně jako návštěv. Rovněž je dobré si říci, jak moc vám vadí domácí práce a nakolik preferujete načančaný byt před praktičností a pohodlím. Moderna či klasika, to je značně ožehavá otázka, která už rozdělila nejednu domácnost. Vyplatí se kompromis, aby si některý člen rodiny nepřipadal odstrčeně.

Svůj k svému

Styl nepředstavuje pouze základní vybavení, ale také doplňky, kterými ho dotvoříme k obrazu svému. A právě to je leckdy kámen úrazu. Hezkou, moderně zařízenou kuchyni doslova „zabijete“ otlučenými hrnečky po prababičce a v romanticky laděné ložnici asi nebude to pravé ořechové plakát motorek…

Materiály a barvy

V rámci výběru stylu hrají podstatnou roli i barvy a materiály. V případě materiálů pochopitelně záleží na vašich finančních možnostech, i když při troše snahy se dá vybrat i z levnějších variant. Ovšem ani v případě, že nejste limitováni penězi, to neznamená, že máte cestu k přírodním materiálům otevřenou. Hodně totiž záleží na tom, kde bydlíte. Například v panelákové klícce se bude mohutná stěna z masivního dubu vyjímat poněkud nepatřičně. Navíc, po chvilce sezení mezi takovou horou nábytku, začnete mít brzy pocit, že vás v příští vteřině zavalí. A stojí někdo o takové psycho? Asi sotva… A idylka to nebude ani v typickém venkovském domku plném chladné oceli, plastu a minimalisticky strohého výrazu.

Nejenom styl, ale i barvy a materiály by měly odrážet místo, ve kterém jsou použity. Když se nad tím zamyslíte, něco na tom bude. Zemité barvy venkova nabízejí klid a pohodu místa, zatímco industriální styl či strohý minimalismus tepají velkoměstem v materiálech a barvách jako je kov, beton, bílá, šedá apod.

Celková koncepce

Podle návrhářů by se měl interiér bytu či domu nést v jednolité koncepci. Ne vždy se tato teorie protká s praxí, i kdybychom stokrát chtěli. Přesto je ale vhodné umístit do každého pokoje jednotící prvek, který navodí dojem, že je celý interiér zařízen v určitém duchu. Mohou to být spojovací barvy, materiály, podlahy, typ nábytku apod.

Text: Trendom.cz

Foto: Bonami

Sdílet: