Zařizujeme obývací pokoj

116
0
Sdílet:

V obývacím pokoji obvykle trávíme čas s rodinou a využíváme ho i k posezení s přáteli. Při jeho zařizování bychom proto měli dbát nejenom na vizuálně příjemný celek, ale také na pohodlný a prakticky vybavený interiér.

Velikost a dispozice obývacího pokoje jsou dva nejdůležitější faktory ovlivňující výběr nábytku. Nezapomeňte také na to, že styl zařízení by měl korespondovat s celkovou koncepcí bytu nebo domu. Současný trend představuje příjemný vzdušný prostor, v němž vás nezahltí spousta skříní a polic.

Hlavně variabilně

Masivní obývací stěny zabírající plochu ode zdi ke zdi a od podlahy ke stropu jsou out. Prim hrají variabilní skříňky, které můžete postavit, zavěsit na zeď, využít prázdné rohy, niky apod. Ovšem pozor na větší množství otevřených polic, ze kterých se stávají lapače prachu. Zkuste je zkombinovat se skříňkami s prosklenými dvířky. Uzavřený úložný prostor patří hlavně na zem, mimo úroveň očí. Správný výběr obývací stěny vyřeší i disproporce místnosti. Do menšího interiéru se hodí světlejší nábytek, složený z menších nábytkových modulů, naopak větší místnost zútulníte vybavením v tmavších odstínech. Při výběru barvy obývací stěny také zohledněte barvu podlahy. Na tmavé vynikne nábytek ve světlých barvách, tmavší odstíny obývací stěny volte ke světlé podlaze. Moderní obývací stěny nabízejí možnost doslova se kreativně vyřádit. Až vás aktuální uspořádání nábytku přestane bavit, stačí skříňky přesunout, případně pověsit na jiné místo a obývací pokoj bude jako nový.

Nezbytná sedačka

Nejprve si ujasněte, jak budete sedačku využívat. Pouze k sezení? Na příležitostné či dokonce každodenní spaní? Od toho se pak bude odvíjet požadavek na konstrukci sedačky. Z materiálů se používá kov, dřevo a materiály z něj vycházející. Dalším důležitým parametrem je výplň sedáků. Vhodné jsou různé typy pěn. Při výběru potahové látky se orientujte podle toho, zda máte malé děti a domácí mazlíčky. Nikdo z nich se vás nebude ptát, zda mohou po sedačce skákat, anebo na ni sahat špinavými tlapkami či rukama. Aby vaše sedačka brzy nevypadala, jako když má to nejlepší dávno za sebou, zaměřte se na látky, které jsou opatřeny nešpinivou a voděodolnou úpravou. V praxi to znamená, že se velmi dobře čistí a vydrží dlouho pěkné. Oblíbeným materiálem je i kůže, která s léty získává příjemnou patinu. Kdo fandí změně, nemusí si pořizovat klasickou sedačku ale sáhnout po křeslech, která se vyrábějí i v tzv. dvoj či tří sedácích. Některé modely bývají dokonce rozkládací, takže stále budete mít možnost nechat návštěvu z daleka přespat.

                                

Hnízdo

V obýváku nesmí chybět konferenční stolek. Pokud pro něj nemáte dostatek prostoru, pořiďte si tzv. hnízdový, což je vlastně několik stolků složených dohromady. Konferenční stolek by měl mít úložný prostor, kam můžete schovat časopisy, brýle, ovladač od televize apod. Snažte se, aby opticky ladil se stávajícím vybavením místnosti. Lidé často dávají přednost stolku se skleněnou deskou, aniž by si uvědomili, že je nejenom na ní vše vidět, ale také pod ní…

Doplňkový nábytek

Hodit se bude samostatné křeslo, klasické či houpací, které při správném umístění může posloužit i jako zajímavý solitér. Jestliže máte malou sedací soupravu a hodně přátel, využijete různé sedáky, taburetky, jež se často vyrábějí v tzv. multifunkčním provedení. Některé obývací stěny jsou uzpůsobeny pro umístění televize. Nemusí to ale být pravidlem a v takovém případě se bude hodit televizní stolek.

 

Text: Trendom.cz

Foto: archiv firem, Bonami

Sdílet: